IN GRAAFIKA 2006 NÄITUSED                                                                                                                                                                                 IN ENGLISH

VEDELIK ¤ URMAS VIIK & EKA ¤ EESTI GRAAFIKA KULDSED KÜMNENDID ¤ AIVAR KURVITS ¤ RAUL MEEL ¤ ANONYMOUS BOH ¤ TOOMAS KUUSING ¤ DISAINITUD KUNST

Ryhmitus VEDELIK esitleb: "INTERNATIONAL"
Galerii "cnopt" (Vana-Kalamaja 46-1, Tallinn, Kalamaja)
31.01. - jaanuari keskpaik
AVAMINE REEDEL, 30. DETSEMBRIL 2005 kell 18

Nagu äsja selgus, toimub galeriis "SPORT" järjekordne näitus, mis vältab kogu käesoleva ja ka osa tulevast aastast. Mängulis-kehalise tegevusega sarnast nime kandev näitusepaik asub teatavasti Põhja-Tallinnas, aadressil Vana- Kalamaja 46-1.  Seekordseks ainsaks peaesinejaks on VEDELIK. Väljapanekus on  vaatamata kohatisele retrospektiivsele hõngule, mis sisaldab ka mõningaid siianisäilinud parimaid-tahkemaid palasid, suunatud märgatav osa rõhust siiski hiljutisele, 10.detsembril esitletud  uuele VEDELIKu ajakirjanumbrile alapealkirjaga INTERNATIONAL ,(koostajad Kasemets,Pimkova, Stamberg).
Kuna presentatsiooniks valmis vaid üks eksemplar 160 leheküljelist trükist ja originaalmaatriksid asuvad hetkel signalisatsiooniga valvatavas turva-alas, peab kujundustoimkond küllalt suure tõenäosusega võimalikuks, et ka ainus, siiani maailmas üksinda eksisteerinud eksemplar VEDELIK INTERNATIONALi lastakse eksponeerimisvajadusel lahti oma voolusängist - vabastatakse liimköitest. Viimane tegevus on iseenesest ilus samm tagasi, suunaga kunagise täieliku algoleku taastamise poole.
Lisaks kalendri üllitamisele ning elu- ning tegevuskunstilaadseile toimingutele on VEDELIKul  ilmunud aegade jooksul järgmised koondväljaanded : Proovinumber (peatoimetaja Velberg), Ring ja Mull (Kasemets), Soolalao-eri (Stamberg), Vedelik-Milleenium (Paldrok), Vaikelu (Stamberg). Kuigi VEDELIKu liikmete koosseis on reeglina voolav, võiks praegusel juhul lisaks eelpool sulgudes kõlanuile loetleda mõningaid nimesid, jättes need siiski nimetamata: Salujärv, Riitsaar (mõlemad asutajaliikmed aastast 1995), Horn, Sepp, Roos aga milleks mitte ka ka näiteks Sälg, Berg või Suurorg.
Et anda mingitki ettekujutust osalejaskonna peavoolust peaks siinkohas justkui möödaminnes märkima, et INTERNATIONALi tarvis laekus tahetud või tahtmatut kaastööd 30 autorilt nii meilt kui mujalt. Millised olid kõige kaugemalt saabunud materjalid kahjuks hetkel ei meenu ning jääb näitusekülastamise lõpuni, võimalik veel, et ka pärast seda, suureks mõistatuseks - nagu  näiteks ka seegi, millise maitsega oli Iraagis toodetud Tutti-Frutti närimiskumm, mida kirjutasid taanlased kuivatuspaberile või milline näeb välja Charlotte`i postitempel - kõik loetletud pisidetailid on pärit viimasest VEDELIKU numbrist; nende isiklik-ajaloolist tausta üldtunnustatud arusaadavusele pretendeerivalt deshifreerima kõlbab siiski kõige paremini vaid oma kitsa eriala spetsialist - otsese kaastöö-annetuse autor. Taoline subj-doku-mentaalne alge, et enamikel piiskadel on olemas mingi ajas ja ruumituses tagasivoolav põhjendus, kõlbab olema allikaks, mille äärest alustada tutvumist VEDELIKu näitusega. Seejärel , kui kuidagi õnnestub, võib hankida endale mõne VEDELIKU originaalajakirja nn. öökapiraamatuks, mida siis aegajalt aegade lõpuni enne ja pärast uinumist süvenenult lehitseda.


 
 

URMAS VIIK estileb: PAANIKA
Pärnu Muuseumiait, Kontserdimaja kõrval
AVAMINE LAUPÄEVAL, 7. JAANUARIL 2006 kell 18.00
Osalejad: Mägi, Kadri Ello, Eleriin Jahu, Villem Kuusk, Katri Kall, Riho Pilipenko, Ott Vulp, Magnus Randver, Remo Lestberg, Ly Viik Urmas Ehala Kertu Teeääre Ave

12.01.2006
Buss väljub kell 12.00 SAKALA juurest parklast, eelregistreerimine bussile e-mailil academia @ nongrata.ee ja telefonil 5015672 kuni 5.01.2006

IN GRAAFIKA esitleb: "EESTI GRAAFIKA KULDSED AASTAKÜMNED"
Pärnu Linnagalerii, Kontserdimaja
12.01. - 4.02.2006
AVAMINE NELJAPÄEVAL, 12. JAANUARIL 2006 kell 14.00 konverentsiga "Eesti kunstisituatsioon 1975"
 

Teatavasti räägitakse legende Eesti graafika õitseajast 1970. aastail. Tõepoolest, juba 1960. lõpus kerkis esile rida väljapaistvaid graafikuid, kes rebisid end lahti sotsrealismi kammitsaist ning asusid avangardina kujutava kunsti eesliinile. Asjaolu, et suurimad uuendused just graafikas toimusid, võib olla tingitud trükkimiskunsti õilsast olemusest, aga teisalt ka selle kunstiliigi hõlpsast paljundatavusest ning levitatavusest, ja kolmandalt poolt nõuka paranoiatingimustes soodsalt out-olemisest - eks tsensorite pilgud peatusid pikemalt ikka maalil ja skulptuuril.
Tõestamaks, et tegu pole vaid legendide ega vananevate kunstnike magushapude fantaasiatega esitleb In Graafika 2006 dokumentaalnäitust unikaalsetest tõestusmaterjalidest. Näha saab Vive Tolli, Evi Tihemetsa, Mare Vindi, Raul Meele, Leonhard Lapini jt. graafikute rahvusvahelisi ja üleliidulisi diplomeid - kõigil pole neid alles, näiteks Tõnis Vint on oma materjalid KGB läbiotsimiste tõttu ära hävitanud. Näitus keskendub tolleaegse kunstnikkonna eksponeerimisele, kuid esitamisele tulevad ka eriti  eksklusiivsed trükised ja käsikirjalised kogumikud. Eksponeeritud on näiteks Raul Meele tollane media-cover ning aukirjad, aga ka tema esimene kontseptuaalne konkreetse luule teos aastast 1967, teostatud sõjaväeroodus Severomorskis, Leonhard Lapini eesti artworldis esitamata teosed aastast 1968, Mare Vindi, Vive Tolli, Evi Tihemetsa jt. tolleaegsed auhinnatud originaaltõmmised.
Kuue-seitmekümnedate fotodel figureerib kogu tolleaegne loominguline eliit - Vindid, Eelmaad, Arrakud, Soansid, Üksined, Mutsod, Gunnar Grapsid koos juba nimetatutega ning, autoriks Jaan Klõšeiko ja tundmatud seltskonnafotograafid.

Raul Meel "Trumm ja sõel", 1967

 

AIVAR KURVITS estileb: VAARAODE ELUST
TÜ Pärnu Kolledzhi raamatukogu
12.01. - 7.02.2006
AVAMINE NELJAPÄEVAL, 12. JAANUARIL 2006 kell 16.00

In Graafika 2003 laureaadi, Pärnu Kulka kunstipreemia 2005 laureaadi, väljapaistva art brut esindaja Aivar Kurvitsa seni esitamata Egiptuse kunstist inspireeritud värvilised linoollõiked.

RAUL MEEL esitleb: "ii-jääh-äh"
Endla Küüni Trepigalerii II korrus
12.01.-7.02.2006
AVAMINE NELJAPÄEVAL, 12. JAANUARIL 2006 kell 17.00

2005 a viimastel päevadel valminud vanameistri uus konkreetse luule raamat peatükkidega "ii-jääh-äh", "oooooo", "look at", "iiiiii".
Raul Meel ise oma konkreetse luule alustusest: "See juhtus 7. novembril 1967 Severomorskis Nõukogude Liidu Põhja Sõjamerelaevastiku spordiroodu relvalaos, mida ma haldasin. Vaatasin trellitatud akna taga tasa langevat lumesadu. Olin tüdinenud ja igatsesin ära koju. Mõtlesin kirjutamisele, millegi loomisele, aga sõnad kirjutusmasinast ei tulnud. Hakkasin lõpuks järgima üht impulssi, lõin “o” tähega ja “-“ märgiga paberile märke, üles-alla hüplevaid, tegin märkidest read. Ühitasin abstraktselt tingliku ja elementaarselt kujutava mõtte. Sel ajal kui üldmõistelisi kujundeid nägin kirjutusmasinajoonistusena ilmnemas, jõudsin jälgida minu kujutletaval trummil hüplevaid herneteri, lapsena nähtud suure tuulamise sõela põhjast läbi pudenenud ja mu nägemises veelgi pudenevaid rukkiteri. Ühtaegu panin tähele nimetava, verbaalse mõtlemise, rääkimise keele häälikute eri tugevusi ja kestvusi, mis seal samas kuskil justkui päris nägelikena elasid."

ANONYMOUS BOH esitleb: "M.A.N"
Endla Küüni Trepigalerii III korrus
12.01.-7.02.2006
AVAMINE NELJAPÄEVAL, 12. JAANUARIL 2006 kell 17.00

21. sajandi alguses tegutsev tundmatu Edela-Eesti kunstnik on valanud graafilisse offsett-vormi Non Grata plakatid ja manifestatsioonid läbi aegad. Milleks, on see siis kunst, või koguni graafika? Non Grata kunst on tegevuskunst, tegevuskunst on elu, ja kunst on elu peegeldus. Elu on mitmeplaaniline ilming, oluline osa sellest on inimeste vaheline kommunikatsioon, mis võib võtta nii verbaalseid kui visuaalseid vorme.

TOOMAS KUUSING esitleb: "Kes teisele ütleb see ise on"
Endla teatri kohvik, Pärnu
12.01.-7.02.2006
AVAMINE NELJAPÄEVAL, 12. JAANUARIL 2006 kell 17.00
Absurdi-humoorikad figuraalkompositsioonid?
Psühhedeelilised taiesed?
Ugrimugrinaivistlikud pildid?
Konarlik enesepaljastus?
Isiklik müsteerium?
või lihtsalt irooniline

JAAK VISNAP esitleb: DISAINITUD KUNST
Eesti Litokeskuses, Kuninga tn 17, Pärnu
Avamine NELJAPÄEVAL, 12. jaanuaril kl 17.30
Näitusel saab näha ainult disainitud kunsti.
ILU VAATAB INIMEST!

 

Printmaking IN 2006 exhibitions

Group VEDELIK (FLUID) presents: INTERNATIONAL.
Gallery cnopt (Vana-Kalamaja 46-1, Tallinn, Kalamaja)
31.01. - mid-January
OPENING DEC 30th 2005 at 18

Artists' group FLUID is a fluid group of artists, who keep voluntarily out of focus. They are active in performance, film-making, poetry, collage, sports and many other fields of art. They also publish their own zines irregulary. INTERANTIONAL is the last issue, spread out in the small alternative gallery in a dangerous neighbourhood of Tallinn.

Prof. URMAS VIIK presents: PANIC.
Pärnu Museum Storehouse, Aida 3, Pärnu
OPENING JAN 7th at 18.00

Distinguished printmaker Urmas Viik has been teaching in the Tallinn University art teachers departement for years. Now he has made a big step up in his career, getting the job in much more serious place  - Estonian Academy of Art. During the conference of Lithographic Symposium in August 2005 he was full of energy and new ideas, like making fine arts more interdisciplinary etc. Now we will see the results of his first semester in Academy.

12.01.2005
12.00 – Charter bus (return) from Tallinn, Sakala center parking lot, to Pärnu. Please register before academia @ nongrata.ee of 3725015672.

PRINTMAKING IN presents: Golden Years of Estonian Printmaking and Conference Situation in Estonian art in 1975
Pärnu City Gallery,  Aida 4 Pärnu  Tel: 4455888
JAN 12th at 14.00

Printmaking is marginal genre in the contemporary art but it has not been allways this way. In 1970ties' Estonian art graphic arts were the most vanguard kind of visual art. It is easy enough to multiply and spread prints, that's why artists from the closed Soviet system could participate actively and successfully in the world wide printmakers art scene. In the exhibition  Golden Years of Estonian Printmaking you can see documentation from those times as well as many original art pieces.
Conference Situation in Estonian art in 1975 takes us 30 years back. In 1975 there was a very important underground and vanguard art event Harku 75, where such respectabel artists like Leonhard Lapin, Raul Meel, Kaarel Kurismaa, Tõnis Vint and many others participated. Is there anything common with our days?

RAUL MEEL presents: ii-jääh-äh
Endla Theatre Stairs gallery II floor, Keskväljak 1, Pärnu
12.01.-7.02.2006
OPENING JAN 12th at 17.00

Concrete poetry book by Grand Old Man Raul Meel, completed just in the end of 2005.

ANONYMOUS BOH presents: M.A.N
Endla Theatre Stairs gallery III floor, Keskväljak 1, Pärnu
12.01.-7.02.2006
OPENING JAN 12th at 17.00

The manifestations and posters of Non Grata group converted into offset-typography by unknown artist from the beginning of 21th Century.

TOOMAS KUUSING presents: -- untranslatable Estonian old saying --
Endla Theatre Cafe, Keskväljak 1, Pärnu
12.01.-7.02.2006
OPENING JAN 12th at 17.00

Absurd-humorous figural compositions? Psychodelic art pieces? Ugrian naivist pictures? Rough self-disclosure? Personal mystery? or just ironical

AIVAR KURVITS presents: EGYPT 2006
Library of the Pärnu College of Tartu University, Ringi 35, Pärnu
OPENING JAN 12th at 16.00

Outstanding master of art brut, laureate of many prizes Aivar Kurvits presents his latest linocuts, inspired by Egyptian art.

ESTONIAN LITOGRAPHIC CENTER presents: DESIGNED ART
Estonian Lithography Center, Kuninga street 17, Pärnu
Opening THURSDAY, January 12th at 17.30
JAAK VISNAP
In the exhibition one can see only designerd art.
BEAUTY SEES THE MAN!
 


Printmaking In Festival 2006 ¤ Pärnu, Estonia ¤ nongrata @ nongrata.ee ¤ web&graphic design: Siram