nongrata @ nongrata.ee

12. Rahvusvaheline Pärnu Fideo- ja Vilmifestival 2006
KLASSIAHASTUS!

English introduction ... PRESSITEADE ... PRESS RELEASE ... prizes

18.-19. november 2006

Tutvustus

MTÜ Academia Gustaviana Selts korraldab Rahvusvahelist Pärnu Fideo- ja Vilmifestivali juba kaheteistkümnendat korda. Festivali eesmärk on kaardistada Eesti AV maastikku ja esitada kohalikule publikule huvitavaid sisselõikeid ka mujal maailmas selles vallas toimuvasse. Tegemist on Eesti ainsa videofestivaliga.

Kuna festival on rahvusvaheline, siis loob see Eesti AV-tegijatele võimaluse kohtuda kolleegidega välisriikidest ja nendega pikemalt suhelda, mis toimib eriti hästi workshoppide käigus. Samuti viivad väliskülalised endaga kaasa väärtuslikku teavet olukorrast Eesti AV rindel.

 

Kontseptsioon

Festivali ettevalmistamise etapis teema ja selle kontseptuaalne selgitus puuduvad. Kuna festivali eesmärgiks on kaardistada AV-maastikku, siis on kontseptuaalselt õigem mitte kunstnikke juba ette sildistada ja suunata, vaid teha valikud kvaliteedikriteeriumi järgi ning hiljem, kui materjal on kogunenud, hetkesituatsiooni analüüsida ja konseptualiseerida.

Kvaliteedi all mõtleme aktuaalset ja mõjuvat kunstilist ideed ning stiilipuhast ja nauditavat tehnilist teostust. AV maastik on väga mitmekesine, Pärnu festivalil on eelistatud  žanrid ja tehnikad, mis on kõige paremini esitletavad screening´una, st. üldjuhul me ei näita klubitapeete, kestvusvideoid, interaktiivseid töid jt taolisi žanre, mille adekvaatne esitamine eeldaks juba mahukamat ning teistsugust festivali tehnilist lahendust. Seetõttu ongi kavas esitada ka mõnda videoinstallatsiooni (vt tegevuse kirjeldus p. 5), et luua võimalus ka eriti väljapaistvatele, kuid mitte-screen´itavatele töödele.

Viimaste aastate kogemused on näidanud, et välisprogrammide kuraatorid on toonud hulgaliselt head ja huvitavat materjali, Eesti kunstnikkond, samuti kuraatorid suhtuvad aga Pärnu festivali passiivselt, kuigi see on ainus Eestis. Seetõttu on 2006. aastal plaanis rakendada kahe-etapilist materjali kogumist kohalikult areenilt. Kuraatoriprogramm tagab tõepoolest ammendava ja esindusliku valiku kohalike kunstnike loomingust, konkursiprogramm annab aga võimalus kõigile nii Eesti kui väliskunstnikele oma töid esitada. Viimane on oluline osalevate riikide ja piirkondade arvu suurendamisel, sest kureeritud välisprogrammide arv on piiratud.  Osalejate stimuleerimiseks on seekord esmakordselt ette nähtud ka väikesed rahalised ergutused.

 

Mis toimub

  1. Eesti kuraatoriprogramm. Selles programmis võib näha paremikku Eesti kunstnike viimase aasta toodangust. Kuraator suhtleb pikema ajaperioodi vältel isiklikult kõigi professionaalsete kunstnikega, kelle kohta on teada, et nad kasutavad video- või filmimeediumi. Selle tulemusena pannakse kokku videoprogramm pikkusega 3-5 tundi. Iga programmi valitud video autorile või autorite kollektiivile on ette nähtud honorar.
    Kuraator: Mari Kartau
  2. Konkursiprogramm. Vastavalt e-mailitis levitatavale üleskutsele nii Eestis kui maailmas esitavad kunstnikud oma töid, mis ei ole žanriliselt piiratud, samuti ei ole piiratud osalejate ring – konkureerida võivad nii professionaalid kui ka tudengid, amatöörid, mõne teise tööga kuraatoriprogrammi valitud kunstnikud jne. Töömahu mõistlikkuse piires hoidmiseks on konkurss kahe-etapiline – kõigepealt tuleb saata filmi või video sünopsis, andmed ning stillid, laekunud materjali hulgast valib festivali korraldajatest koosnev žürii paremiku, kellega võetakse ühendust ja palutakse saata video. Lõplik esitatav konkursiprogramm selgub pärast saadetud videote ülevaatamist. Žürii, mis koosneb välisprogrammide kuraatoritest, valib konkursiprogrammist parimad ja annab välja kolm preemiat. Avalikel ja eraõiguslikel organisatsioonidel ning miks mitte ka eraisikutel on õigus välja panna oma eripreemiaid.
  3. Rahvusvahelised kuraatoriprogrammid. Festivali korraldajad valivad kuraatorid 5 välisriigist, kellel palutakse koostada programm oma maa videokunstist. Temaatilisi ega muid piiranguid ei ole, oluline on kvaliteedikriteerium. Iga programmi pikkus on 1-2 tundi.
  4. Eriprogrammid. Eriprogrammide täpsem sisu selgub festivali ettevalmistamise käigus, kui kaardistatav maastik hakkab kuju võtma ja välja hakkavad joonistuma intrigeerivad jõujooned. Eriprogrammid võivad hõlmata näiteks mõne riigi mõnd eriskummalist videonähtust, retrospektiivset materjali kunsti või filmiajaloost, eriti aktuaalset tendentsi mõnes videožanris vms. Nende programmide täpsem korraldusviis selgub samuti tegevuse käigus.
  5. Workshopid. Kuna festivalid on ka osa Academia Non Grata õppetööst, siis kaasnevad nendega alati ka hariva iseloomuga workshopid. Samas on need avatud kõigile soovijaile, edendades niiviisi kunstnikkonna omavahelist suhtlust ning integratsiooni kunstimaailma välise maailmaga.

 


MTÜ Academia Gustaviana Selts, Suur-Posti 16, 80018 Pärnu, Estonia. Tel +3724426546

 

 

12th International Pärnu Fideo and Vilm Festival

PAIN IN THE CLASS

 

November 18 th-19 th 2006, Pärnu Mud Baths (Ranna 1)

 

At present the International Film and Video Festival produced by AGS is the biggest and only festival in Estonia, mapping the AV landscape in Estonia and abroad. Every festival takes on a general theme. “Regional Settings” (2005), “Oxidental Antiutopias” (2004), “Experiments and The Classics” (2002), etc.

The program consists of the following parts:

- International programs compiled by curators from different countries and/or by open call for submissions.

- Estonian programs compiled by curators, or by educational/professional institutions out of their production

- Special programs compiled by foreign or local curators, as documentary, puppet animation, amateur etc.

- Workshops for professional participants from different countries, Academia Non Grata students and local young people.

- Additional art program, like opening performances, video exhibitions.

- Entertainment program – festival club with good live music and VJ’s.

 

The theme this year is “Pain in the Class”, which relates to ideas and issues surrounding privileged access (e.g. to food, influence, information, credit, medicine, DNA etc.). In certain cases these are emergent issues in recently ex-communist Estonia. All interpretations on this theme are welcomed.

 

Academia Gustaviana Society / AGS is a nongovernmental, nonprofit, independent organisation initiated in 1998 to promote culture, especially contemporary interdisciplinary art and to improve the art education. AGS operates at global, European, national and local level.

AGS Society has three main outputs:

- Organising international art events (festivals, exhibitions).

- Running the internationally well-known performance art group Non Grata.

- Running the independent art academy Academia Non Grata.

All those activities are conceptually synergised and integrated into a single organisation in order to gain maximum results with minimal costs.

MTÜ Academia Gustaviana Selts, Suur-Posti 16, 80018 Pärnu, Estonia. Tel +3724426546 www.nongrata.ee

KLASSIAHASTUS
12. Rahvusvaheline Pärnu Fideo- ja Vilmifestival 2006 KLASSIAHASTUS! Leiab aset eeloleval nädalavahetusel, 18.-19. novembril 2006 Pärnu vanas Mudaravilas (Ranna pst 1).
Teema sel aastal on „Klassiahastus“. Kuigi meie ühiskonnas ei peaks nagu klasse olema, on elanikkond siiski lõhestunud klassideks vastavalt juurdepääsule taolistele elutähtsatele asjadele, nagu toit, võim, tervis, informatsioon, seks või materiaalne heaolu. Klassiline ebavõrdsus tekitab aga teadagi ahastust.
Kuna tegemist on Eesti ainsa videofestivaliga, siis avaneb siin suurepärane ülevaade läbi vaadata esinduslik Eesti programm, kus esitatakse uusi meie videokunstnike toid. Täiesti uut ja seniesitamata loomingut saab näha CnOPT –ilt, Kiwalt, Külli K. Kaatsilt, Merike Estnalt & Maks Surinilt, Non Gratalt, Raul Kellerilt, Raivo Kelomehelt ja Mare Trallalt. Ei puudu ka mõningad klassikalisemad teosed, nagu näiteks Kai Kaljo „Loser“, mis sobib festivali teemasse nagu rusikas silmaauku.
Esitamisele tulevad ka eriprogrammid Inglismaalt (kuraatorid Orion Maxted & Nadege Derderian), Soomest (koostöös AV-Arkkiga), Tšiilist, samuti dokfilminaise Õnne Luha eriprogramm, mis sisaldab ahjusooja Eesti lood: „Udmurtiast armastusega“.
Avatud konkurss kandis kohale videosid Prantsusmaalt, Eestist, Poolast, USA-st, Hollandist, Saksamaalt, Rootsist, Kanadast, Soomest, Uus-Meremaalt, Venemaalt, Itaaliast, Tšiilist, Indoneesiast ja Rumeeniast/Moldaaviast.
Esimene festivalipäev, laup 18.11 on pühendatud puhtale kunstile, kus saab kogeda videokunsti tema kõige laiemal skaalal alates sügaval inimkehas- ja vaimus urgitsemisest kuni naljakate ja irooniliste ühiskondlike paradokside käsitlusteni. Eraldi blokk on pühendatud performance’ivideotele.
Pühapäev 19.11 on kokku pandud dokumentaalsetest linateostest. Siin leidub nii päris-dokfilme kui ka kunstnike-dokke, milliste puhul teadagi kunagi ei tea, kas need ikka on päris.
Mõlemal päeval toimub ka live performance, mida esitavad Pink Punk (Eesti) ja Alex Mora (Tšiili/Saxa). Samuti on avatud kaks näitust: Kadi Estlandi „Happy Art“ ning Johnny Amore (Saksa) "heimatschlaf".
Pühapäeva õhtul kuulutab rahvusvaheline žürii koosseisus Orion Maxted, Nadege Derderian, Maarin Ektermann, Taje Tross ja Marco Laimre välja avatud konkursiprogrammi võitjad.
Välja antakse ka publikupreemia, mis moodustub publiku poolt koos hääletussedelitega tehtud annetustest.
2. detsembril kl 16.00 esitatakse valikut festivalil näidatud vilimidest ja fideotest Brightonis Inglismaal kohas nimega The Basement Kensingtoni tänaval.
NB! Tallinnast loodetavasti veel eksisteeriva Sakala keskuse juurest väljub tasuta buss festivalile LAPUPÄEVAL, 18. novembril kl 12.00.
Sissepääs festivalile maksab kummalgi päeval 5 krooni.
Täpne info ja programm on siin:
http://www.nongrata.ee/film/Fideo2006/fideo2006.html

Festivali korraldab Non Grata www.nongrata.ee
Kuraator: Mari Kartau siramsiram@hot.ee
Toetavad: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Pärnu linn.

 

PAIN IN THE CLASS
12th International Pärnu Fideo and Vilm Festival PAIN IN THE CLASS will take place on November 18th-19th 2006, Pärnu Mud Baths (Ranna 1), Estonia.
The theme this year is “Pain in the Class”, which relates to ideas and issues surrounding privileged access (e.g. to food, influence, information, credit, medicine, DNA etc.).
As this is the only video festival in Estonia, it is the best possibility to take a look to the newest production of the Estonian video artists as well as to some classical works, for example Kai Kaljo’s “Loser” (1997) which addresses the theme “Pain in the Class” in the best possible way. Festival includes also special programs from UK (curators: Orion Maxted & Nadege Derderian), Finland (in co-operation with AV-Arkki), Chile and Estonian documentary film-maker Õnne Luha.
The open call brought to the festival works from France, Estonia, Poland, USA, Republic of California, Netherlands, Germany, Sweden, Canada, Finland, New Zealand, Russia, Italy, Chile, Indonesia and Romania/Republic of Moldova..
First festival day, Saturday 18th of November is dedicated to Pure Art. One can experience here the widest range of video art to begin with deep bodily and mind expressions up to funny irony upon the social paradoxes. A special screening is dedicated to performance documentations.
Sunday 19th of November is compiled under the concept of documentary. Besides of real documentary films many artistic usages of the documentality are represented. And here you never know if they are fake or real.
Festival includes live performances by Pink Punk (Est) and Alex Mora (Chile/Ger), also video installation “Happy Art” by Kadi Estland (Est) and photo exhibition "heimatschlaf" by Johnny Amore (Ger).
On Sunday night the international jury (Orion Maxted, Nadege Derderian, Maarin Ektermann, Taje Tross, Marco Laimre) will announce the winners of open contest program.
2nd of December 4 pm will be screening of selected works from the festival in Brighton, UK, in The Basement, Kensington Str.
Detailed information about the 12th International Pärnu Fideo and Vilm Festival PAIN IN THE CLASS is available here: http://www.nongrata.ee/film/Fideo2006/fideo2006.html

Festival is organized by performance art group Non Grata www.nongrata.ee
Curator: Mari Kartau siramsiram@hot.ee
Supported by: Estonian Cultural Endowment, Estonian Ministry of Culture, Pärnu City Government.

12. Rahvusvaheline Pärnu Fideo- ja Vilmifestival 2006 KLASSIAHASTUS
12th International Pärnu Fideo and Vilm Festival PAIN IN THE CLASS

GRAND PRIZE - Kristina Normann "Pribaldid" (3000 kr)
Honorary mention - Moira Tierney, Yoyoyogasmana

Special prize "Rotten Harry" by Marco Laimre - Gabin Cortez Chance "Higher Standards"
Special prize by Nongrata - Moira Tierney
Prize of audience (87 kr 30 s) - CnOPT feat. Tanel Päll "The Unwanted of the Invisibles"